google.com, pub-8087808586565908, DIRECT, f08c47fec0942fa0 FIRAT PPRC BORU VE EK PARÇALARI

FIRAT PPRC BORU VE EK PARÇALARI


 

FIRAT PPRC KOMPOZİT BORU PN20-PN25

Fırat PP-R Kompozit Boru ve Ek Parçaları ısıtma sistemlerinizde güvenle kullanılır. Kombi ve radyatörünüzün sağlıklı bir sistem bütünlüğü içinde çalışmasını sağlarlar. Fırat PPRC folyolu ve folyosuz boru ve ek parçaları ise sıcak ve soğuk tesisat sistemlerinizde zengin ek parça ve çap seçenekleri ile uygulamacının dostudur. PP (PoliPropilen) hammaddesinden üretilen, PP Boru, Kompozit Boru ve Fırat PPRC Boruların Fırat PP ek parçalarla kullanılması % 100 sızdırmazlık için tavsiye edilir. Fırat Kompozit Borular uygulama  kolaylığı sayesinde zamandan tasarruf sağlar ve tesisatçımızın dostudur.

Termoplastik bir malzeme olan PPRC, kopolimerlerin moleküler yapısı sayesinde çalışma sıcaklığı ve basınca bağlı olarak uzun çalışma ömrüne sahiptir. (20 C°, 25 atü , 50 Yıl)

Kaygan ve parlak iç yüzeyi sayesinde sıvı akışı sekteye uğramaz ve pprc boru içerisinde tortu oluşumuna izin vermeyerek, basınç kaybını önler.

Metal Borulara karşı 4 kat daha fazla aşınmaya karşı dayanımlıdır, bu da yüksek akış hızı sağlar. (7 m/sn’ye kadar)

Polipropilenin elastikliği çelikten 257 kat daha fazladır. Çelik boru cidarında akım esnasında ortaya çıkan titreme, sabitleme tertibatı vasıtasıyla duvara yayılamaması nedeniyle oluşan rahatsız edici sesler, polipropilen boru - pp boru tesisatlarında görülmez. PPRC Borular hijyeniktir, toksik içermez.

PP Borular istenilen çalışma sıcaklığına metal borulara oranla oldukça hızlı bir şekilde ulaşırlar. Sahip oldukları düşük termal iletkenlik değeri(0,24 W/mK) sayesinde sistem içerisindeki taşınan sıvıdaki ısı kaybı düşüktür. Bunlar sayesinde enerji tasarrufu sağlanmış olur.

PPRC Boruların düşük yoğunluğa(0,890-0,910 g/cm3) sahip olmaları nedeniyle oldukça hafiftirler. Bu da tesisatların hatırı sayılır bir zaman kazanılarak kolay ve güvenilir bir şekilde, tamamlanmasını sağlar.

Plastik boru sektöründe, PP-R hammaddesi ile cam elyaf takviyeli polipropilen hammaddelerinin birleşimi ile üretilen Fırat kompozit boru ve ek parçaları; iç üzeyinin kaygan ve parlak olması, kireçlenme ve paslanma yapmamasıi hijyenşk olması, montajının kolay olması gibi avantajlı yönleriyle günümüz bina içi soğuk ve sıcak su tesisatlarında plastik boru sektörünün vazgeçilmez çözümü olmuştur. Her türlü bina içi sıcak ve soğuk su tesisatlarında kullanılan Fırat Kompozit boru ve ek parçaları , PP-R olarak tanımlanan Tip-3 sınıfı hammaddeden üretilmektedir.

FIRAT KOMPOZİT BORUNUN AVANTAJLARI

Fırat cam elyaf katkılı PP-R borular folyolu borulara yakın bir ısıl genleşme katsayısıma sahip olduğu için folyolu boruların kullanıldıkları alanlarda rahatlıkla kullanıla bilirler.

Cam Elyaflı PP-R için : 0,040 mm/mK
Folyolu Boru için: 0,030 mm/mK 

 • Fırat cam elyaf katkılı PP-R boruların kaynağı düz boru gibidir, traşlama gerektirmez.
 • Fırat cam elyaf katkılı PP-R borunun traşlama gereksinimi olmadığı için folyolu borulara göre %30 daha hızlı uygulama imkanı sağlar.

 

Örnek Uygulama

Kompozit Boru

 • Ø 20 mm çaptaki cam elyaflı PP-R ve Folyolu PP-R borular karşılaştırılmıştır.
 • Karşılaştırma Labratuar ortamında yapılmıştır.
 • Hesaplamada 300 kaynak uygulaması olan bir daire tesisatı referans alınmıştır.
Bir adet cam elyaflı PP-R boru kaynak süresi 20,8 sn
Bir adet folyolu PP-R boru kaynak süresi 30,3 sn
Cam elyaflı PP-R boru kaynağındaki zaman kazancı 9,5 sn
300 adet kaynak için toplam zaman kazancı 47,5 dk

 

 • Fırat cam elyaf katkılı PP-R boru ısıtma ve soğutmanın birlikte kullanıldığı sistemlerde terleme ve uzama sorunu meydana getirmez
 • Folyolu borularda alüminyum meydana getirdiği ısı kayıplarıFırat cam elyaf katkılı PP-R borularda meydana getirmez.

Alüminyum ısı iletimi kat sayısı: 190 W/mK
Cam Elyaf ısı iletimi katsayısı: 1,10 W/mk

Kompozit boruların iç ve dış yüzeyleri, büyüteç kullanmaksızın çıplak gözle kontrol edildiğinde düzgün, temiz, çentiksiz, kabarcıksız ve gözeneksiz olmalıdır. malzeme görünür safsızlıklar etmemelidir. boru uçları temiz boru eksenine dik olarak kesilmiş olmalıdır.

Plastik boru sektöründe Fırat Kompozit Boru ve Ek Parçaları özellikle sıcak su geçişi olan tesisatlar için tasarlanmıştır.Kompozit Boru ve Ek Parçalarda kullanılan yüksek yalıtım özellikli orta katman, borunun genleşmesini ve sarkmaları engeller.

Fırat Kompozit Boru ve Ek Parçaları bina içi soğuk ve sıcak su sistemlerinde kullanılan basınçlı boru sistemidir. Çok katlı yapıya sahiptir. Orta katman cam elyaf takviyeli PP-R (polipropilen random copolimer), dış ve iç katman PP-Rhammaddesinden oluşur. Hizmet Sınıfı 1/10 bar boru grubunadır. 20ºC'de 20 bar basınç altında 50 yıl çalışmaya uygun olarak tasarlanmıştır.

Fırat Kompozit Boru ve Ek Parçaları uygun basınç ve sıcaklık değerlerinde kullanıldığında  kullanım ömrü 50 yıldan fazladır.

 • 20°C'de ve 20 bar basınçta çalısma ömrü 50 yıldır.
 • 20°C ile +90°C aralığında kullanıma uygundur. (Boru içindeki akışkanın donma derecesi göz önüne alınarak izolasyon uygulanmalıdır.)
 • DIN 4102 standardına göre B2 sınıfındadır.
 • Fırat Kompozit Borular ısıtma ve soğutmanın birlikte kullanıldığı sistemlerde terleme ve uzama sorunu yaratmaz.
 • Fırat Kompozit Boru ve Ek Parçaları kimyasal maddelere karşı yüksek direnç gösterir.
 • Korozyona dayanıklıdır. Kireçlenme ve paslanma yapmaz.
 • Kaygan ve parlak iç yüzeylere sahiptir.
 • Kaynak yerlerinde çap daralması meydana gelmez. Yüksek kaynak performansı gösterir.
 • Fırat Kompozit Borularda traşlama olmadığı için, hızlı ve seri montaj olanağı sağlar.
 • Estetik görünümüyle sıva üstü uygulamalarda kullanılabilir.
 • Çevre dostudur.
 • Montaj firesi yoktur.